Platba za komunální odpad
Platba za osobu na rok 420,-Kč
Děti do 15 let i v roce, ve kterém dosáhnou 15 let je stanoveno 210,-Kč
Vlastník nemovitosti, která je vedena v katastru nemovitostí k bydlení nebo k rodinné rekreaci a není zde přihlášena žádná osoba k trvalému pobytu 420,-Kč.
Poplatek je splatný jednorázově nejpozději do 30.6. příslušného kalendářního roku.
Číslo účtu 7423671/0100
Variabilní symbol: číslo domu
Po zaplacení obdržíte štítek na popelnici pro rok 2023. Pokud nebude štítek umístěn na popelnici po 30.6. nebude popelnice vyvážena. Při platbě přes účet bude štítek k vyzvednutí na OÚ Čejkovice.
První zmínka o zámku pochází z roku 1248. V té době už byla vystavěna templářská komenda, která byla postupně upravována až do současné podoby. Do značné míry se uchovalo zdivo a dispozice středověkého feudálního sídla a templářské komendy. Samotný zámek má kolem vnitřního nádvoří tři jednopatrová křídla uspořádaná do půdorysného tvaru mezi čtvrtkruhem a podkovou. Vedle průjezdu do nádvoří vystupuje hranolová věž. Právě tato středověká věž představuje nejpozoruhodnější objekt starší části zámku. Má vnější rozměry 8,4 x 6,9 m. Narozdíl od ostatních budov má čtyři podlaží. Dolní úzký prostor je zčásti vytesaný do skály a byl přístupný jen otvorem v podlaze prvního patra. Pro vzhled a využití bylo podstatné renesanční rozšíření sídla o jižní a východní křídlo, neboť došlo k překročení původní rozlohy sídla východním směrem.
Tvrz byla několikrát vypálena a zpustošena. Výraznější přestavba proběhla v letech 1715–1717. Jezuité ji začali přestavovat na řádovou rezidenci. Byly obnoveny klenby, doplněna štuková výzdoba, postaveny schody, dva pokoje a komora. Zároveń byla zřízena klenutá neorientovaná kaple vystupující z obrysu východního křídla. Pod jižním křídlem tvrze se nacházel rozsáhlý vinný sklep. Legenda hovoří o tom, že tvrz byla spojena obrovským sklepením dlouhým cca 24 km s městečkem Skalicí, kudy procházela obchodní jantarová stezka.
Těžké období pro zámek nastalo po roce 1918, kdy připadl státním statkům. V roce 1975 získala obec objekt v dezolátním stavu. Demolici však striktně zamítla a od tohoto data se postupně prováděla rekonstrukce celého objektu. Jako první byla veřejnosti zpřístupněna kaple, která je nyní obřadní síní obce. V prostorách zámku jsou hotelové pokoje, salonky a restaurace s posezením na zámeckém nádvoří.
Čejkovický kostel sv. Kunhuty ukazuje na založení německými templáři ve 13. století. V roce 1624 přišli do Čejkovic Jezuité, kteří zde převzali duchovní správu. V roce 1673 byl kostel opraven jezuity, ale již roku 1692 vyhořel a s ním lehla popelem i větší část městečka. Příčinou byl požár v panské kovárně. Žár byl tak mohutný, že se rozlily i kostelní zvony. Oprava kostela byla dokončena v roce 1700, kdy byla postavena věž s hodinami a opatřena novou bání a makovicí. Po pěti letech však kostel znovu vyhořel při vpádu Uhrů. V následujících letech probíhala rozsáhlejší oprava kostela. V roce 1727 byla dokončena stavba zvonice, kam byly umístěny původní zvony, které nebyly požárem z roku 1705 zničeny. Hned v prvním roce, když císař Josef II. koupil Čejkovice, bylo započato se stavbou nového kostela. Do roku 1891 však neměl věž ani klenbu. Věž o výšce 42 metrů, byla přistavěna v letech 1890–1892. Další oprava kostela je datována rokem 1924. Náklady na opravu byly značné, neboť její součástí byly i tři nové zvony. Hlas a souhra zvonů byly překrásné. Tato nádhera zanikla v době druhé světové války, kdy byly zvony použity jako válečný materiál. Po válce byly pořízeny zvony nové, ale jejich hlas již nebyl tak melodický.
Historie vinařství samá až k samotným počátkům obce. Spolu s tvrzí byly vybudovány vinné sklepy, o jejichž velikosti se dodnes vyprávějí legendy. Tyto mohutné sklepy, jimiž může projet ozbrojenec na koni či vůz naložený zbožím, byly a jsou stále využívány pro uskladnění a zrání vín. Z celkového komplexu chodeb, které údajně vedly až do Skalice, je zpřístupněno pouhých 650 metrů sklepení, které v současné době užívají Templářské sklepy, vinařské družstvo.
S Čejkovicemi je spojen jeden z největších velikánů 20. století vysokoškolský profesor, spisovatel a humanista, zakladatel Československé republiky – T. G. Masaryk. Masaryk se narodil v roce 1850 v Hodoníně a do Čejkovic přichází v roce 1856 jako šestiletý chlapec. Zde chodí do školy, poznává život a svět, studuje v zámecké knihovně. Prožívá zde šest let svého dětského života. Do Čejkovice se vrací ještě jednou v letech 1864–1865 a působí zde jako praktikant ve škole.
Domek, v němž TGM bydlel, byl téměř zničený, léta neudržovaný. Jeho záchrana se podařila díky obrovskému nadšení čejkovických občanů, obecního úřadu a zemědělského družstva. Na domku byla v roce 1933 instalována terakotová pamětní deska, která setrvala na svém místě až do dnešních dnů. V interiéru domku je instalována stálá expozice ze života TGM. Toto venkovské stavení je zároveň poslední dochovanou budovou, v níž Masaryk žil v době svého dětství.
Telefonické objednávky na prohlídku domku přijímá paní Martina Balátová na telefonu 775 611 865 nebo na e-mailu glaserova@seznam.cz.
Vstupné:
30 Kč/dospělí a důchodci
20 Kč/děti do 15 let a ZTP
Zachovalých lokalit nelesní vegetace je dnes už jen málo a jedná se především o stepní stanoviště. Nejcennější jsou stráně nazývané Špidláky, které jsou od roku 1992 zařazeny mezi zvláště chráněná území. Jedná se o lokality unikátní i v celorepublikovém měřítku., co se týká společenstev i druhového bohatství. Počet rostlinných druhů přesahuje dvě stovky, z toho osm desítek je uvedeno v červeném seznamu ohrožených. Charakteristickým představitelem je katrán tatarský, patřící k tzv. stepním běžcům, jejichž lodyhy k podzimu usychají, odlamují se od kořenů a vítr je roznáší po okolí.